pondelok 23. apríla 2012

Osamelosť prvočísiel - Paolo Giordano


Prvočísla sú deliteľné len číslom jeden a sebou samými. Preto sa javia ako osamelé, pričom sa medzi nimi nachádza aj niekoľko takých, ktoré stoja takmer vedľa seba, no vždy medzi nimi stojí ešte jedno párne číslo, ktoré im znemožňuje dotýkať sa. Tieto tzv. prvočíselné dvojčatá sú presne ako hlavní hrdinovia románu Osamelosť prvočísiel.

Debut talianskeho autora asi nie je sčítanejšiemu slovenskému čitateľovi neznámy, pretože kniha už vyšla v českom preklade. Je však prínosné, že o slovenský preklad sa postaralo aj etablované slovenské vydavateľstvo Slovart, ktoré prinieslo na knižné pulty tento moderný román, pôvodne talianskeho fyzika Paola Giordana. Autor, ktorý sám pracoval s číslami, práve v ich svete našiel aj  unikátnu pointu a metaforu o láske a samote.

Ústrednými postavami sú Mattia  a Alice. On (prvočíslo 2760889966649), je osamelý génius, ktorý sa od detstva rád učil, lebo to mohol robiť sám. Rád študoval, pretože všetko, čomu sa venoval nemalo so skutočným životom skoro nič spoločné. Inklinoval k matematike, ktorá sa stala pôsobiskom jeho bádania a aj zdrojom živobytia. Obľúbil si tento svet čísiel, funkcií, knižníc a študovní.

Všetko, čo obsahovali knihy a učebnice, už bolo vlastne mŕtve, dávno prežité. Všetky tie zažltnuté strany učebníc mu vždy dávali čas vybrať si, nenútili ho rozhodovať sa rýchlo ako v skutočnom živote. Neubližovali a nebolo im možné ublížiť ako živým bytostiam a blízkym. Mattia aj preto dával číslam prednosť pred ľuďmi, pretože s ubližovaním mal fatálnu skúsenosť už z detstva, ktorá ho poznačila viditeľnými jazvami nielen na duši, ale aj na tele.

Jeho prvočíslovou dvojičkou je Alice. Sú si skutočne až príliš podobní. On odmietal svet, a ona žila s pocitom, že ju svet odmieta. Našli sa, milovali sa, žili blízko seba, aby aj tak iba „jeden v druhom spoznali osamelosť“. Hľadač prvočísel Mattia jej prisúdil číslo 2760889966651, ale vo svojom dospelom ľudskom živote je fotografkou. Aj v jej prípade však mohlo byť všetko inak. Podobne ako Mattia, aj ona platila príliš krutú daň za jedno nezmeniteľné a v jej prípade aj banálne rozhodnutie z detstva.

Po lyžiarskom úraze sa okrem jej údov rozlámalo aj všetko okolo a dokonca aj v nej samej. Ako krehké steblá sa lámali jej rodinné vzťahy, priateľstvá,  ale aj vlastná duša a zdravie. Tak ako Mattia, aj ona trpí už od detstva osamelosťou, ku ktorej sa ešte pridali sexuálne problémy, dlhodobá mentálne anorexia a bulímia.

Na rozdiel od svojej mužskej číselnej dvojičky sa však Alice až tak od sveta ľudí neizoluje, so svojim osudom zápasí,  asi aj preto má právo racionálne skonštatovať, že väčšina „rozhodnutí sa robí počas niekoľkých sekúnd a potom sa za ne pyká celý život“.

PS: Autor párkrát v texte spomenie aj na nejakú hudobnú skladbu. Odkáže len názov, zamlčí pritom interpreta. Vzhľadom na datovanie kapitol príbehu si však myslím, že sú to dielka mojich obľúbených kapiel, ktoré ma sprevádzali v čase dospievania. Sú to pravdepodobne Depeche Mode a The Cure. Aj za to má autor môj rešpekt :)

Depeche Mode  - A Question Of Time



The Cure- Picture of You






Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára